Вівторок, 2025-01-07, 0:11 AM

Уроки, школа і не тільки

Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 28
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог уроків

Головна » Статті » Образотворче мистецтво

«Казки сходу» Розпис шовку в стилі Батік

Мета: Знайомство з видами та способами декорування тканини та одягу в стилі холодного та гарячого батіку.

Популяризація техніки холодного розпису шовку;

Створення власних картин в техніці холодного батіку.

План заходу

                 І. Знайомство з техніками батіку:

- гарячий батік;

- холодний батік;

- вузликовий батік.

                ІІ. Перегляд фільму : «Мистецтво створення батіку, від початку до сукні»

                ІІІ. Майстер клас «Казки сходу»

Історія виникнення батіка

Якщо Ваші знайомі побачать перед собою істоту багатобарвну і плямисту, як хамелеон, і на ній не буде живого місця від фарби, окрім величезних очей, сяючих щастям, вони зрозуміють відразу: це Ви. І Ви з головою занурилися в батік, а інакше й неможливо. Доторкнувшись до цієї чарівної Всесвіту, занурюєшся в неї з головою. Тому що немає тут невдач, є тільки результати з різним ступенем чудесності.

Чому ж настільки яскраві, незвичайні і привабливі ці картини? Тому що зроблені на тканині: на шовку і тонкій бавовняній тканини, на  худий кінець — синтетичній. І це тільки один з нюансів, другий нюанс — гарячий віск або холодний резерв.

Звернемося до Вікіпедії. Вона стверджує, що «Батік — ручний розпис по тканині з використанням резерву. На тканину — шовк, бавовну, синтетику наноситься відповідна тканині фарба. Для отримання чітких меж на стику фарб використовується спеціальний закріплювач, який називається резерв. ВІн резервує, на основі парафіну, бензину, на водній основі — залежно від обраної  техніки, тканини і фарб.»

Майстер клас

Це насправді не складно, а просто. Будь-яка людина, яка в дитинстві осилює розмальовки, подужає і розпис по тканині. Сучасні магазини по рукоділлю пропонують величезний вибір матеріалів та інструментів. Це в давнину було складно. А що ж було в давнину? Джерела інформації сперечаються між собою. Але прийнято вважати, що раніше всіх тканину стали розмальовувати на острові Ява, що в Індонезії, дві тисячі років до Різдва Христового! Потім це мистецтво поширилося по всьому Сходу, придбавши свій характер в Єгипті, Японії, Індії.

Для Європи зоряний час настав на початку ХХ століття. Стародавні розписи цікаві тим, що жоден штрих не робився просто так. Століттями вироблялася символіка елементів. Розписані тканини були не просто одягом, а оберегом. Художник не міг працювати у відриві від етнічних культурних традицій. Він зобов'язаний був бути чистим у помислах, і налаштований на роботу, як іконописець. Рослинні фарби не вигоряли і не вицвітали роками.

Для резервації тканини, тобто для створення непроникного контуру, використовувалися мідні ємності « тьянтінг» з тонким носиком. У них заливався невеликими порціями гарячий віск і наносився складний візерунок на тканину. Потім тканину занурювали в чан з фарбою, і через деякий час виймали, просушували, і випарювали віск. Це примітивний опис процесу. Кожна країна виробила свої технології і неповторність малюнка.

Японський батік застосовувався в першу чергу для розпису кімоно. Європейський стиль не був обтяжений ніякими традиціями. В епоху модерну був  придуманий холодний батік, пізніше — вільний розпис.

Вузелковий батік або шиборі — найпростіша і сама старовинна техніка, з неї все і почалося. Тканина, переважно бавовняна, скручується, затягується в джгути, прошивається нитками, перетягується намистом з круглими намистинами. Загалом, крутіть як можете, потім занурюєте грудку тканини в фарбу, виймаєте, сушите, розправляєте, і отримуєте непередбачувані результати вузелкового батіку.

Інший спосіб, що прийшов із старовини, в якому використовувався розплавлений віск, називається гарячим батіком.  Він характерний чіткою послідовністю дій (більш докладно дивіться в статті Гарячий батік). І після нанесення резерву та кожного кольору, починаючи зі світлого, обов'язкова просушка. Виходять плавні переходи від кольору до кольору, не обов'язково чіткий контурний поділ.

Холодний батік — спосіб, при якому створюється чіткий малюнок з замкнутих контурів. Створюється він багатоскладовим резервом із суміші бензину, парафіну і гумового клею. Замкнуті контури після висихання заливаються фарбою: або одним кольором, або за принципом мокрої акварелі. Виходять чіткі, яскраво виражені графічні малюнки.

Вільна розпис — тут душа художника розгортається, як хутра акордеона. Поєднуються всі техніки батіку і живопису, або придумується щось своє, характерна відсутність яскраво вираженої характеристики

Матеріали та інструменти

Отже, всі зачаровані, всі горять бажанням почати. Починаємо, як завжди, з походу в магазин. Вчитися будемо холодного батіку. Починаємо з найпростішого, потім будемо ускладнювати. Починаємо з невеликих клаптиків, вирізаних зі старих, навіть дуже, білих речей, наприклад, батистової блузи. Тканину краще  брати натуральну, тому що чим більше в ній синтетики, тим вередливіша в роботі. Заготовляємо клапті, які зможемо за допомогою гумки натягнути на пяльца, на будь-яку форму. Це може бути коробка, відерце, каструля, банка — не варто купувати велику спеціальну раму, поки не  відпрацюємо техніку на мініатюрах.

Маленькі перемоги, маленькі картинки, насправді, дуже сильні, вони вбивають страх. Вони вселяють людині реальну впевненість, що вона — переможець! Так само обійдемося без жодних наворотів, які обов'язково спробують вам продати в магазині. Навороти обов'язково будуть, але  потім. Коли ви будете входити в цей магазин з гордою королівською поставою майстра. Спочатку ми освоюємо головне.

Отже, купувати відповідно потрібно:

  • набір фарб для холодного батіку. Самі гарні за співвідношенням ціна-якість — «Явана». Але для початку можна купити будь-який набір. Якщо доведеться обирати між спирторозчинними і водорозчинними, то обирайте водорозчинні, «Деколь», наприклад, непогана для початку;
  • резерв, можна одноразовий в тюбику;
  • значно полегшує життя і що спрощує роботу зникаючий маркер по тканині, абсолютно чарівна річ для початківців;
  • пензлі художник обирає так само ретельно, як наречена нареченого, це зрозуміло. Нам, якщо не заглиблюватися занадто, досить пензлів круглих для акварелі, з наповненим кінчиком, номер 2, 12, і середній — номер 5-7, трьох для початку достатньо.

Батік — майстер клас картини

Шукаємо картинку: малюємо її самі, роздруковуємо з інтернетних розсипів, купуємо в тому ж магазині. Головна вимога — картинка повинна бути з чітко вираженими замкнутими контурами, один в один як дитяча розмальовка. Випраний і випрасуваний клапоть, приречений на експерименти,  закріплюємо на малюнку так, щоб він був добре розправлений і не совався, наприклад, малярським скотчем. І переводимо малюнок на тканину чарівним маркером.

Тканина повинна злегка просвічувати. Якщо не видно чітко контури малюнка крізь тканину, ставимо сендвіч з паперу та клаптя на скло, кріпимо тим же скотчем, і просвічуюємо світлом від настільної лампи. Знімаємо скотч, закріплюємо, розтягуємо картинку на рамці або на тому, що в даний час служить рамкою. І проходимо резервом по всіх контурах, залишаючи їх замкнутими. Якщо здається, що товщина контуру недостатня, і фарба зможе проникнути на чужу територію, проходимо резервом вдруге. Це якраз той випадок, коли «краще перепильнувати, ніж недоробити».

Для того, щоб встигли зійти мозолі від важкої фізичної праці, залишаємо роботу на кілька годин, а краще до наступного дня. Резервуючий склад повинен гарненько застигнути. Як перевірити, чи надійний контур? Мочити водою кожну клітинку окремо. Якщо вода не перетекла за кордон, тобто тканина залишилася сухою за контуром — все відмінно. Треба б так перевірити всі осередки. Якщо ж є недбалість — треба її пройти резервом  ще раз.

На наступний день починається найцікавіше — власне розмальовка! Зложимо тканину водою з пульверизатора, наливаємо в осередки палітри фарби, замішуємо потрібні відтінки. Набираємо пензликом фарбу і капаємо в клітинку, подалі від контуру. Крапля сама розтечеться, допомагаємо їй пензликом.

Продовжуємо розфарбовувати. Для маленьких осередків застосовуємо маленькі пензлі, для широких —  побільше. Якщо тканину залишати вологою, можна пробувати підмішувати інші кольори. Загалом, техніка як при роботі з аквареллю, білим кольором служить фон. Далі тонуємо, доводимо до кінця. Поки фарба ще мокра, беремо велику сіль, і посипаємо кілька великих ділянок на небі, на траві, довільно. Сіль вбере фарбу, і ми отримаємо дуже цікавий ефект.

Залишилися останні штрихи — додаємо яскравості більш насиченими фарбами. Даємо добре висохнути, знімаємо з рами і закріплюємо малюнок. Для цього потрібно перекласти його з обох сторін бавовняною тканиною і гарненько пропрасувати спочатку з парою, потім без пари. Все, фарби закріплені, шедевр можна легко прати вручну при температурі не вище сорока градусів, втім, як і будь-яку делікатну тканину.

Тепер приступаємо до наступних спроб, враховуючи всі помилки! Кожна робота буде кращою за попередню, це незаперечно. Коли мініатюрки вдаються добре, можна купувати шовк і раму, і приступати до широкоформатних картин! І дуже скоро ви пожвавите свій інтер'єр подушками, скатертинами, шторами і картинами в шикарній техніці — батік! На фото нижче батік в інтер'єрі.

                           ІІ. Перегляд фільму : «Мистецтво створення батіку, від початку до сукні»

ІІІ. Майстер клас

Порядок роботи

  1. Для роботи необхідно мати натягнуте на підрамник чи раму полотно необхідного розміру необхідного кольору (рекомендовано білого, бо на ньому можна працювати, як на білому паперовому листкові)
  2. Коли визначились з малюнком його наносять на полотно за допомогою спеціального маркера чи олівця який змивається водою.
  3. На нанесений на полотно ескіз суцільною лінією наносять резервуючи суміш та дають їй просохнути 10-15 хвилин.
  4. Коли лінії резерву висохли і ескіз на папері готовий, можна приступати до роботи:
  • Перевіряємо чи немає розривів у резервних лініях наносячи навколо малюнка воду великим пензлем
  • На мокре полотно тла наносимо основний фон малюнка (фонова фарба не повинна затікати за зарезеровану площину)
  • Приступаємо до виконання основного малюнка починаючи, як в акварельному  малюнку, з найсвітліших кольорів поступово переходячи до більш темних. Змішувати фарби  необхідно на палітрі бо на полотні можна отримати не той колір.
  1. Після завершення роботи картині потрібно дати висохнути і лише потім  декорувати, за необхідності, чи вставляти в раму.

БАЖАЮ ВАМ УСПІХІВ У ВАШІЙ ТВОРЧОСТІ.

http://youtu.be/cNMQGuCX0RU

Категорія: Образотворче мистецтво | Додав: Людмила (2014-04-15)
Переглядів: 1238 | Теги: урок, образотворче мистецтво, мавйстер клас, казки, малювання, батік | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
avatar